XXII. ROČNÍK

Účast souborů: Baldrián Pardubice, Český lidový soubor Chrudim, Dupák Hradec Králové, Formani Slatiňany, Holoubek Pardubice, Kohoutek Chrudim, Kvítek Hradec Králové, Lipka Pardubice, Marcipánek Pardubice, Mladina Plzeň, Perníček Pardubice, Pramínek Jihlava, Radost Pardubice, Rozsutec Slovensko, Sejkorky Slatiňany, Soláň Rožnov pod Radhoštěm, Vonička Praha
Programová rada: Pavlína Čermáková, Kateřina Černíčková, Miroslav Franc, Marek Janata, Tomáš Jehlička, Lenka Královcová, Aleš Mokren, Martin Samek, Blanka Slouková, Jaroslava Vajrauchová, Romana Vojířová, Jitka Vítková
Slavnostní zahájení XXII. ročníku folklorního festivalu Pardubice Hradec Králové proběhlo v pátek 7. června v 19 hodin ve slavnostní síni radnice v Pardubicích. Zúčastnili se jej představitelé obou pořádajících měst, účinkující soubory byly zastoupeny vedoucím a jedním krojovaným párem. Poté se všichni společně přesunuli na Pernštýnské náměstí, kde se po krátkém úvodu rozběhl samotný program festivalu.
Program Pernštýnské noci (autor Aleš Mokren) se odehrál v již ustálené podobě. Na pódiích před radnicí a u Spolkového domu se v průběhu večera postupně představily všechny účinkující soubory. Pardubický Příhrádek v letošním roce patřil kapelám Trdlo z Pardubic a Kantoři z Hradce Králové. Komorní prostředí atria pardubické radnice se stejně jako v minulých letech stalo místem Muzikantského dostaveníčka (autor Marek Janata), kde se představily muziky souborů Mladina z Plzně, Kvítek z Hradce Králové a Soláň z Rožnova pod Radhoštěm.
Na vnějším nádvoří Zámku paralelně s pořady Pernštýnské noci probíhal bohatý doprovodný program nazvaný Na dvoře pánů z Pernštejna. Nádvoří Zámku, další z komorně pojatých festivalových scén, patřilo festivalovému pořadu Setkání. Svůj repertoár zde představili festivaloví hosté - soubory Soláň z Rožnova pod Radhoštěm a Rozsutec ze Slovenska. Závěr Pernštýnské noci patřil Zpívající Zelené bráně, kterou rozezněla pardubická Lipka, přičemž ti, kteří měli ještě chuť na neformální společné zpívání a tancování, se kolem půlnoci sešli v atriu radnice, kde se vytvořila přátelská atmosféra plná společného zpěvu a muzicírování. Počasí páteční Pernštýnské noci i tentokrát přálo, a tak pardubické náměstí opět po roce ožilo proudícími davy diváků.    
V sobotu se festivalové dění přesunulo do samotného centra Hradce Králové, kde se uskutečnil další z festivalových programů nazvaný Na hradeckém rynku. V této části programu se organizátoři rozhodli zachovat sled jednotlivých festivalových pořadů přijatý v minulém ročníku festivalu, kdy bezprostředně na průvod účinkujících navázalo vystoupení dětských folklorních souborů, nazvané Když jaro zaťuká. Autorka pořadu Stanislava Sejkorová v letošním roce pozvala kromě pardubických a hradeckých dětí také soubor Vonička z Prahy. Dětský pořad vystřídala přehlídka souborů účinkujících v letošním ročníku festivalu připravená Martinem Samkem nazvaná Roztančené náměstí. S potěšením byl konstatován nárůst diváků v této části festivalového dění. Odpoledne na Masarykově náměstí uzavřelo Okénko hostů se slovenským souborem Rozsutec ze Žiliny. 
Následně se diváci i účinkující přesunuli do Klicperova divadla na pořad scénické tvorby folklorních souborů nazvaný Příběh lásky autora Tomáše Jehličky. Pořadem provázela svými rozhovory zamilovaná dvojice. Mezi skutečné zážitky pořadu patřila skřípácká muzika Pramínku z Jihlavy. V pořadu účinkovaly soubory Český lidový soubor Chrudim, Formani Slatiňany, Mladina Plzeň, Pramínek Jihlava.
V již tradičně přátelském duchu se odehrávalo setkání na Šrámkově statku v Pileticích nesoucí název Přijďte pobejt aneb smyslů plný večer. Prostor zde dostaly jak pódiové vizitky souborů a jejich muzik připravené Martinem Samkem, tak volné hraní, zpívání a tancovaní všech přítomných souborů a hostů. Také toto neformální setkání má v celkové koncepci festivalu své nezastupitelné místo a patří neodmyslitelně k životu festivalu stejně jako promyšlené jevištní kompozice. 
Dvacátý druhý ročník folklorního festivalu Pardubice - Hradec Králové uzavřel nedělní odpolední pořad Rozmlouvání na Zámku autorek Blanky Sloukové a Jitky Vítkové. V malebném prostředí pardubického Zámku se společně s hosty festivalu představily pardubické dětské folklorní soubory.
Hostem letošního ročníku festivalu byl folklorní soubor Rozsutec ze Žiliny. Soubor účinkoval v pořadech v rámci páteční Pernštýnské noci, sobotních pořadů Na hradeckém rynku a v Pileticích, v neděli pak uzavřel festivalovou přehlídku v pořadu Rozmlouvání na Zámku v Pardubicích. Soubor Rozsutec je významným představitelem jevištního zpracování hudebně taneční tradiční kultury západního Slovenska, především oblasti Těrchové a nejbližšího okolí. Jevištní zpracování lidových tanců v podání souboru Rozsutec se vyznačovalo především důrazem na čisté stylové provedení tanečních motivů typických pro danou oblast. Rozsutec zaznamenal velký ohlas u diváků a jejich choreografie byly jednou z nejvýraznějších ukázek v přístupu k prezentaci tradiční lidové kultury na scéně.

Tento projekt se uskutečňuje za finanční­ podpory Ministerstva kultury, Královéhradeckého a Pardubického kraje a statutárních měst Hradec Králové a Pardubice

Hlavní partneři festivalu

Partneři festivalu

Mediální partneři

Facebook