prezentace fenoménů UNESCO

pátek 3. 6.

Turistické informační centrum Pardubice
17.00 vernisáž výstavy Nemateriální statky tradiční lidové kultury

V roce 2008 byl založen Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky. Účelem tohoto seznamu je ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví. Od roku 2014 lze nominovat prvky do tohoto seznamu pouze po předchozím zápisu do tzv. krajských seznamů, které slouží jako soupisy regionálně významných prvků tradiční lidové kultury na úrovni krajů. Zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR je podmínkou nominace nehmotných statků do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva. Výstava prezentuje dvacet osm statků zapsaných do Seznamu od jeho vzniku do roku 2020, z nichž sedm je rovněž zapsáno do Reprezentativního seznamu.

Výstavu připravil: Národní ústav lidové kultury, Strážnice
Výtvarný návrh a realizace: TRINITAS
Kurátorka výstavy: Jarmila Teturová
Fotografie: Archiv Národního ústavu lidové kultury
Výstava vznikla za podpory: Ministerstvo kultury České republiky

Výstavu zapůjčil Národní ústav lidové kultury ve Strážnici.
Výstava potrvá od 1. do 30. června 2022.

Zámek Pardubice
22.00  program UNESCO
Výběr letošních folklorních souborů byl proveden s ohledem na jejich vnitřní provázanost s fenomény tradiční lidové kultury a zejména pak bohatou zkušenost s jejich poučenou interpretací. Ve scénickém zpracování uvidíme vodění jidáše v podání pardubického souboru Radost, strakonický Prácheňský soubor s dlouholetou dudáckou tradicí, Pramínek z Jihlavy se skřipáckou muzikou, tance odzemek a obuškový najdeme v repertoáru souboru Radhošť, s ukázkou tance verbuňk se představí Rosénka. Pořad uzavře Kohoutek v jevištním ztvárnění masopustní obchůzky a masek na Hlinecku.

Pořad je věnován životnímu jubileu Blanky Sloukové (1952), která se zásadním způsobem zasloužila o rozvoj hudebního a tanečního folkloru v Pardubicích. V roce 1977 společně se svojí sestrou Jitkou Vítkovou založila soubor Lipka, který působil nejprve v Hradci Králové a později Pardubicích. Ten pak stál u zrodu dalších souborů, které na Pardubicku působí dodnes. 

Repríza pořadu v sobotu 4. 6. v rámci programu v Pileticích.



sobota 4. 6. 

Adalbertinum / Hradec Králové


10.00  Divadlo U staré herečky – Zvířátka a loupežníci
loutkové představení pro děti od tří do deseti let

Klasická pohádka o tom, že když kamarádi drží za všech okolností při sobě, tak jim to pak společně nejlépe ladí.
Na malém statku žila kdysi stará a chudá statkářka. S ní tam žili koza, kočka a kohout. Jednoho dne se zvířata rozhodla vydat do světa a živit se zpěvem. Jenže do společného koncertního vystoupení měli ještě pěkně dlouhou cestu. A na té cestě je čekala chatrč uprostřed lesů, ve které přebývala dvojice zlotřilých loupežníků!

Scénář: Vít Peřina
Režie a hudba: Jiří Vyšohlíd
Výprava a loutky: Luděk Joska
Hraje: Jana Vyšohlídová

Divadlo U staré herečky
Loutkoherečka Jana Vyšohlídová, absolventka Katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU, začala své inscenace vytvářet pod hlavičkou královéhradeckého Divadla U staré herečky v roce 2014. To založila roku 1998 Jarmila Vlčková, dlouholetá členka divadla DRAK, jako divadlo bez stálé scény. Jana Vyšohlídová má v nabídce bohatý repertoár pro děti, postavený jak na klasických pohádkách, tak na autorských inscenacích, které ovšem ocení nejen nejmladší diváci. Její představení jsou k vidění v divadlech (Divadlo v Celetné, Dejvické Divadlo, Nová scéna ND, Naivní divadlo Liberec atd.), dalších kulturních zařízeních či pod širým nebem, ale také v mateřských školách. Díky vysoké umělecké kvalitě a preciznímu zpracování je opakovaně zvána na domácí divadelní festivaly (Divadlo evropských regionů, Hradec Králové, Mateřinka, Liberec, Přelet nad loutkářským hnízdem, Praha atd.) a v posledních letech hraje též hojně v zahraničí (Finsko, Rakousko, Slovensko, Německo atd.).
Více na www.divadloustareherecky.cz

Repríza v neděli 5. 6. v 10 hodin na nádvoří pardubického Zámku jako součást dopoledního programu Folklorní školička.  

neděle 5. 6. 

Velký sál DK Dukla / Pardubice


10.00 Taneční dílna 
K fenoménům tradiční lidové kultury, které nalezneme na seznamu Nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, patří také tanec odzemek a obuškový. Na letošním festivalu jej můžete vidět v podání vynikajících tanečníků souboru Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm, vedle toho máte také jedinečnou příležitost vyzkoušet si celou škálu odzemkových figur v rámci nedělní taneční dílny. Lektorem dílny bude několikanásobný vítěz soutěže v odzemku Josef Goláň.
prezentace fenoménů UNESCO

This project is implemented with financial support of Ministry of Culture, Hradec Králové and Pardubice regions and the statutory cities of Hradec Králové and Pardubice

Main partners of the festival

Partners of the festival

Medial partners

Facebook