Učinkující

ÚČINKUJÍCÍ SOUBORY

BALDRIÁN Pardubice,CIFRA Uherské Hradiště,ČERVÁNEK Hradec Králové,ČESKÝ LIDOVÝ SOUBOR Chrudim,DUPÁK Hradec Králové,FORMANI Slatiňany,FORMÁNCI Slatiňany,HOLOUBEK a RADOST Pardubice,KOHOUTEK Chrudim,LIPKA Pardubice,MALÁ ČESKÁ MUZIKA JIŘÍHO POSPÍŠILA Praha,JASENKA Vsetín,MARCIPÁNEK a PERNÍČEK Pardubice,NÁRODOPISKÝ SOUBOR POSTŘEKOV Postřekov,ROSÉNKA PrahaSKALIČAN Slovensko

BALDRIÁN Pardubice

Folklorní soubor Baldrián z Pardubic je komorní hudebně taneční soubor, který oživuje písničky a tance Polabí a východních Čech. Lidové zvyky a tradice předvádí ve scénickém zpracování, některé realizuje i v rámci tradičních událostí a svátků. Členy souboru můžete vidět při tříkrálové obchůzce, masopustu, vynášení smrti nebo úspěšných představeních Máje i Svatej Ján a O perníkových panenkách.
Baldrián je lidové jméno pro léčivou bylinku Kozlík lékařský, se kterou má soubor údajně společnou tu vlastnost, že zklidňuje nervovou soustavu, tiší migrénu nebo, chcete-li, zlepší náladu a hladí po duši. Ale posoudit to musíte již sami.

Vedoucí souboru: Aleš Mokren
Vedoucí taneční složky, choreografka: Marie Mokrenová
http://www.baldrian.cz/

 



CIFRA Uherské Hradiště

Folklorní soubor Cifra k vám zavítal ze samého srdce Slovácka - z Uherského Hradiště. V průběhu dvanácti let se soubor rozrostl až na současných šestnáct tanečních párů a sedm muzikantů. Ve svém repertoáru se soubor snaží především obnovovat a rozvíjet poklady tradičního lidového umění moravského Slovácka, které má tak jedinečnou a bohatou kulturu.
Při hledání inspirace však Cifra nezůstává jenom ve svém rodném regionu, ale odvažuje se jít za lidovou písní a motivací i za hranice - na Slovensko. Rozmanitost repertoáru souboru je tedy od točivých a fi gurálních tanců z Uherskohradišťska, přes dynamické a technicky propracované tance ze Slovenska, až po diváky oblíbené tematické kompozice Komáři a Zabijačka.
Během roku se můžete se souborem Cifra setkat na nejrůznějších společenských akcích nebo při pravidelných celovečerních pořadech. Cifra také pravidelně reprezentuje svůj region na tuzemských i zahraničních festivalech například v Belgii, Francii, Kanadě, Maďarsku, Polsku, Španělsku, Švýcarsku a dalších. Folklorní soubor Cifra se tak za dobu své existence právem zařadil mezi přední soubory Uherskohradišťska.

Vedoucí souboru: Petr Holoubek
Vedoucí taneční složky, choreograka: Lenka Kraváčková
Primáš muziky: Petr Číhal
www.fscifra.cz/

 



ČERVÁNEK Hradec Králové

Dětský folklorní soubor Červánek působí v Hradci Králové již více než třicet let, posledních deset let je souborem Základní umělecké školy Střezina. Zpracovává a předvádí lidové tance, písně a zvyky východních Čech v lidových krojích a s vlastním hudebním doprovodem dětské muziky.
Soubor se snaží o oživení místních tradic - masopustu, vynášení smrti , Velikonoc, stavění máje, vánočních zvyků apod. Tradičně v březnu pořádá Dětský hradecký bál, který je oblíbenou akcí veřejnosti i dětských folklorních souborů z Čech, Moravy i Slovenska.

Vedoucí souboru: Iva Ondráčková
http://www.dfscervanek.sweb.cz

 



ČESKÝ LIDOVÝ SOUBOR Chrudim

Český lidový soubor Chrudim vznikl na počátku roku 2010. Svoji tvorbu zaměřuje na tři oblasti českého folkloru - Čechy západní, východní a jižní. Soubor se při své práci opírá o dlouholeté taneční zkušenosti Miloše Vršeckého a společně s Plzeňským lidovým souborem Mladina se podílí na pořadu Český tanec. Ten si klade za cíl přinášet divákům kvalitní český folklor vycházející z jeho kořenů, postavený na originálních nápadech a vynikajícím tanečním a hudebním provedení. Taneční složku doprovází muzika Kvítek.

Vedoucí souboru: Tomáš Jehlička
Vedoucí muziky: Onřej Veselý
http://www.clschrudim.cz

 



DUPÁK Hradec Králové

Zpracováváme lidovou látku z východočeského regionu, převážně z Hradecka, Polabí a Podkrkonoší. V současné době nám hraje muzika folklorního souboru Kvítek taktéž z Hradce Králové.

Vedoucí souboru a taneční složky: Pavel Mazánek
Organizační vedoucí souboru: Pavla Řádková
Vedoucí muziky: Ondřej Veselý
http://www.fsdupak.sweb.cz

 

 

 



FORMANI Slatiňany

Národopisný soubor Formani Slatiňany vznikl ofi ciálně na jaře roku 2004, kdy spatřil světlo světa jak název, tak i logo nově se formujícího uskupení muzikantů a tanečníků. Formani od svého založení navázali úzkou spolupráci s Tělocvičnou jednotou Sokol Sla ňany a Základní uměleckou školou ve Sla ňanech. Soubor zpracovává písně, tance a zvyky z východních Čech, převážně sahá do regionů Chrudimska - Nasavrcka, Hlinecka a Českého Horácka.

vedoucí souboru: Aleš Kohoutek
Organizační vedoucí souboru: Radim Zajíček
Vedoucí muziky, primáška: Helena Kohoutková
http://www.formani.wz.cz

 


 

FORMÁNCI Slatiňany

Soubor vznikl v září 2005 jako součást tanečního oboru ZUŠ Slatiňany. Ve dvou odděleních souboru zpívá a tančí více než padesát dětí od pěti do sedmnácti let. Soubor zpracovává písně, tance, dětské hry a říkadla z východu Čech a Českomoravské vysočiny. Soubor úzce spolupracuje s Národopisným souborem Formani Slatiňany, s nímž pořádá pravidelné vánoční a jarní koncerty ve Slatiňanech.

Vedoucí souboru: Stanislava Sejkorová
Vedoucí muziky: Jiřina Pražanová
http://www.formanci.wz.cz/

 



HOLOUBEK a RADOST Pardubice

Soubor Radost pracuje od roku 1977 v DDM Alfa v Pardubicích. V současné době má devadesát členů v jednotlivých odděleních ve věku od čtyř let až po dospělé. Všechna oddělení se zúčastní festivalu. Zpracovává přednostně folklor z Pardubicka, Chrudimska a Nasavrcka a okrajově i z jiných folklorních oblastí.

Umělecká vedoucí souboru: Jitka Vítková

 



KOHOUTEK Chrudim

Národopisný soubor Kohoutek vznikl v roce 1984 a v průběhu posledních sedmi let svým divákům představil nově vybudovaný repertoár, jehož společným jmenovatelem je netradiční výběr a přístup k vybranému tématu s použitím osobitých výrazových prostředků. Za pestrost repertoáru a nezvyklý přístup k materiálu si soubor vysloužil kromě dalších nominací i ocenění Nejvýraznější soubor roku 2008 v anketě Foskar. Letos se na Folklorním festivalu Pardubice – Hradec Králové představí jak se svým klasickým tanečním repertoárem, tak v pořadu scénických forem s jevištním zpracováním masopustní obchůzky z Hlinecka, která byla ve své původní podobě v roce 2010 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Vedoucí souboru: Šárka Kratochvílová
Primáš muziky: Tomáš Dostál
http://www.nskohoutek.cz

 



LIPKA Pardubice

Folklorní soubor Lipka byl založen v roce 2007 při Kulturním centru v Pardubicích bývalými členy pardubických dětských folklorních souborů a v tomto roce tak prožívá svou pátou sezónu. Soubor si klade za cíl uchovávat a obnovovat lidové tradice a zvyky, současně se ale snaží prezentovat folklor tak, aby byl přístupný a poutavý pro široké publikum. Kromě tradičních Výročních a Vánočních koncertů pořádá každoročně cyklus tanečních zábav pro veřejnost, tzv. Tanečních domů, kde za doprovodu živé lidové muziky probíhá i výuka tance tou nejpřirozenější formou – hrou a zábavou. Pravidelně také spolupracuje s Východočeským divadlem v Pardubicích. V loňském roce také obnovil tradici pardubických Staročeských bálů a uspořádal první ročník Podzimních folklorních slavností.

Vedoucí souboru: Michal Doubek
http://www.fslipka.cz

 



MALÁ ČESKÁ MUZIKA JIŘÍHO POSPÍŠILA Praha

Malá česká muzika Jiřího Pospíšila z Prahy je souborem s více než padesá letou historií.
Soubor založil v Praze roku 1960 hudební skladatel a dirigent Jaroslav Krček jako součást Souboru písní a tanců Josefa Vycpálka. V původní sestavě byly jen dvoje housle, viola a kontrabas. Duší muziky (kromě Jar. Krčka) byl od počátku také folklorista, hudební upravovatel, instrumentalista, tanečník a především vynikající zpěvák lidových písní Jiří „Ica“ Pospíšil (1927–2004). Muzika se časem rozrostla o další zpěváky a nástroje a roku 1967 se stala jednou ze základních součás souboru Chorea Bohemica. V roce 1982 se vyčlenila z muziky souboru Chorea Bohemica skupina muzikantů, která pod vedením Jiřího Pospíšila začala samostatně vystupovat a v roce 1985 se defi nitivně osamostatnila pod současným názvem Malá česká muzika Jiřího Pospíšila.
Muzika interpretuje hudební folklor zejména z oblasti jižních, středních a západních Čech. Čerpá však také z bohatství národopisného materiálu celé České republiky. Svá vystoupení zpestřuje ukázkami lidové slovesnosti a lidových obyčejů, drobnými divadelními prvky a na vybraných vystoupeních také spoluprací s vynikajícím tanečním párem manželů Mileny a Jiřího Pitterových.

Vedoucí muziky: Jakub Sršeň
Primáška: Růžena Sršňová
http://www.mcmjp.unas.cz

 





MALÁ JASÉNKA Vsetín

Dětský folklorní soubor Malá Jasénka ze Vsetína pracuje nepřetržitě od roku 1955 a patří k nejstarším a nejvýznamnějším dětským souborům v České republice. Soubor se zaměřuje na zpracování folkloru regionu Valašsko, přičemž čerpá především ze sbírek významné osobnosti Valašska, sběratele a zakladatele souboru Jasénka, pana Zdeňka Kašpara. V programových kompozicích se ozývají lidové zvyky spojené s přírodním kalendářem a ohlašují se události či příběhy vázané k tradičním projevům a činnostem Valachů. V současné době navštěvuje soubor okolo šedesáti děti ve věku od pěti do patnácti let, které většinou pokračují v dospělém souboru Jasénka. Soubor má vlastní cimbálovou muziku.

Vedoucí souboru: Alena Zdražilová
Organizační vedoucí souboru:: Andrea Frňková
Primáš muziky: Petr Živocký

 

MARCIPÁNEK a PERNÍČEK Pardubice

Dětské folklorní soubory Perníček a Marcipánek z Pardubic mají dlouholetou tradici, která je již od prvopočátku spojena se Základní uměleckou školou Havlíčkova 925, Pardubice. Všichni členové souboru jsme žáci, studenti, či pedagogové této školy. Poskytuje nám ochranná křídla, která musí být nadmíru široká, neboť je nás dnes téměř sto padesát. Základem našeho repertoáru jsou lidové písně, tance a dětské lidové taneční hry z Pardubicka, Hradecka, Polabí a Českého Horácka, vše ve scénickém zpracování. Dětský folklorní soubor Perníček vznikl již v roce 1986 a v letošním roce slavíme dvacáté páté narozeniny.

Vedoucí souboru: Blanka Slouková, Lenka Šťastná
Vedoucí souboru: Iva Dostálová, Michal Doubek
http://www.pernicek.tym.cz/

 

 



NÁRODOPISNÝ SOUBOR POSTŘEKOV Postřekov

Jeden z nejstarších folklorních souborů v České republice (založen v roce 1933) je naprosto unikátní svým generačním přesahem (nejmladším tanečníkům je dvanáct a nejstarším přes sedmdesát let). Podstatou vystoupení Postřekováků je stále živá a dodnes udržovaná tradice. Důraz je kladen na původní kroje, které se v Postřekově stále aktivně nosí a to i mimo soubor. Temperament dívek a žen, který je v Postřekově označován slovem „těberná“, je vyvažován hrdostí , bujarostí a pýchou mužů, kteří ví naprosto přesně, kde jsou jejich kořeny. Soubor jako celek působí velice bezprostředním, strhujícím dojmem, umí vtáhnout diváka, přenést ho do samého jádra Chodska. Taneční vystoupení je doprovázeno dudáckou kapelou Sekáči v tradičním chodském složení dudy, s-klarinet, b-klarinet, housle, basa.

Vedoucí souboru: Radek Zuber
http://www.postrekovo.cz/

 



ROSÉNKA Praha

Folklorní soubor Rosénka oslaví v tomto roce třicet let od svého vzniku. Zpracovává převážně písně a tance z oblasti hradišťského Dolňácka, Uherskobrodska a moravskoslovenských Kopanic.
Rosénku založila Radka Baboráková původně jako dětský soubor, který se postupem času rozrostl do tělesa, které má v současnosti sto devadesát členů ve věku od tří do třiceti tří let, rozdělených do deví skupin, které doprovází cimbálová hudba Muzička.
Na tomto festivalu se vám představí skupina Hajdaláci, která čítá dvacet mladých lidí od šestnácti do dvaceti pěti let a z nichž mnozí tančí v Rosénce od dětství.
Soubor je známý zajímavým výběrem materiálu a jeho netradičním zpracováním, o čemž svědčí četná ocenění z domácích i zahraničních fes valů a přehlídek. V loňském roce se Rosénka dostala do užší nominace na cenu Foskar a F. Cíl a A. Marková se stali laureáty v soutěži sólových tanečních párů „Šaff ova ostroha“ na Slovensku. Kromě účasti na festivalech pořádá Rosénka během roku pravidelné i mimořádné akce, besedy u cimbálu, výchovné koncerty pro děti ZŠ, profi lová vystoupení jednotlivých skupin i celosouborová vystoupení. Folklorní soubor Rosénka je součás obecně prospěšné společnosti Dejvické divadlo, jejímž zakladatelem je Městská část Praha 6.

Umělecká vedoucí souboru, choreograka: Zuzana Cílová
Umělecký vedoucí a primáš muzičky: Pavel Koplík
Organizační vedoucí Rosénky: Luboš Kubík
http://www.rosenka.cz/

SKALIČAN Slovensko

Folklorní soubor Skaličan byl založen v roce 1954. Program souboru je sestavený z tanečních, hudebních a pěveckých čísel a zaměřuje se především na zpracování tradiční lidové kultury Záhorácké oblasti . Nevyhýbá se ani jiným zajímavým regionům Slovenska, jako jsou například Goral, Šariš nebo Detva.
Za dobu svého trvání soubor vystupoval na různých domácich i zahraničních festivalech a přehlídkách tradiční lidové kultury. V současnosti má soubor okolo padesáti členů.

Vedoucí souboru: Denisa Remišová
Umělecký vedoucí souboru: Peter Michalovič
Vedoucí taneční složky souboru, choreografka: Marcela Michalovičová
http://www.skalican.sk/

Tento projekt se uskutečňuje za finanční­ podpory Ministerstva kultury, Královéhradeckého a Pardubického kraje a statutárních měst Hradec Králové a Pardubice

Hlavní partneři festivalu

Partneři festivalu

Mediální partneři

Facebook